top of page

Нисам јео, ако нисам кашиком кусао (ментор Наташа Белић и њени ђаци)


Разред: 1, 2, 3 и 4.

Предмет: Народна традција

Наставна јединица: Храна – некад и сад

Тип часа: утврђивање

Циљ часа:Упознати ученике са традиционалном српском кухињом.

Задаци:

  • Упознати и именовати производе и сировине од којих праве намернице

  • Практична примена знања

  • Подстицање интересовања за традиционалну српску кухињу;

  • Подстицање креативности.

Наставна средства: пузле, папир, маркери, фломастери, бојице, материјал за радионицу (вангице, варјаче, кецеље, мараме, јаје, брашно, со, уље, …)

Наставне методе: усмено излагање,практични рад

Облици рада: фронтални,рад у пару,групни

Корелација предмета: српски језик, природа и друштво, математика, музичка култура

Иновације:ЕРР метода учења- мождана олуја, инсерт- техника, чинквина

Ток активности

Уводни део

  1. корак: Мотивациона активност -Пузле

  2. корак : Мождана олуја – Шта је заједничко сликама ?

  3. корак: Истицање теме радионице

Главни део

  1. корак: Инсерт – техника

  2. корак : Чинквина

  3. корак : Практични рад

  • припрема простора

  • упознавање и именовање прибора и материјала

  • мерење масе – стона вагица

  • припрема смесе за домаћу тестенину – разговор о повратним и неповратним променама, смешама, издвајање елемената из смеше, поступци издвајања,

  • припрема топлог предјела – домаћа супа, домаћа тестенина – разговор о променама при загревању и хлађењу воде

Завршни део

  1. корак: Сређивање простора

  2. корак: Сервирање и дегустирање домаће супе

  3. корак: Евалуација радионице

  4. корак: Најмајстор кулинарства

bottom of page